Personal

Högskoleledning

Högskoleledningen träffas efter överenskommelse med kansliet på telefon +46 (0)8 16 01 20 eller e-post till info@nph.se.

Björn J:son Berg

Björn J:son Berg

Rektor emeritus

Dr of Naprapathy och Naprapathögskolans grundare utbildad till naprapat i USA på 60-talet.

Inger Berg

Inger Berg

VD

DN h.c. medgrundare av Naprapathögskolan och har arbetat administrativt med utbildningen sedan 1970.

E-post: inger.berg@nph.se

Helène Schulte

Helène Schulte

Rektor

Leg. läkare och disputerad doktor vid Karolinska Institutet. Kliniskt och forskningsmässigt specialiserad inom anestesi- och intensivvård med särskild inriktning mot uppkomstmekanismer och olika behandlingsstrategier av smärta.

E-post: helene.schulte@nph.se

Simon Berg

Simon Berg

Administrativ chef

Administrativ chef med ansvar för marknadsfrågor samt data & IT. Har studerat ekonomi, grafisk design och produktionsledning och arbetat på Naprapathögskolan sedan 2007.

E-post: simon.berg@nph.se

Oskar Nellgran

Oskar Nellgran

Studierektor

Legitimerad naprapat. Ansvarig för åk 1-2.

E-post:oskar.nellgran@nph.se

Camilla Bolin

Camilla Bolin

Studierektor

Legitimerad naprapat. Ansvarig för åk 3-4.

E-post: camilla.bolin@nph.se

Karin Sandmon

Karin Sandmon

Studierektor studiesociala frågor och organisationssamordnare

Legitimerad naprapat.
E-post: karin.sandmon@nph.se

Jenny Viklund

Jenny Viklund

Klinikchef

Legitimerad naprapat.
E-post: jenny.viklund@nph.se

Yvonne Andersson

Yvonne Andersson

Ordförande Naprapathögskolans Advisory Board

Fil. dr. och fd. riksdagsledamot med stort engagemang i forsknings- och utbildningsfrågor.

Lars Alfredsson

Lars Alfredsson

Ordförande Naprapathögskolans vetenskapliga råd

Professor vid Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet. Forskar inom enheten för kardiovaskulär epidemiologi med inriktning mot miljö- risk- och prognostiska faktorer vid inflammatoriska och muskuloskeletala sjukdomar.

Administrativ personal

Caroline Alstergren

Caroline Alstergren

Utbildningssamordnare

E-post: caroline.alstergren@nph.se

Sussi Berg

Sussi Berg

Receptionist Naprapathögskolan

E-post: info@nph.se

Susann Johansson

Susann Johansson

Receptionist Naprapathögskolans klinik Vasastan

E-post: susann.johansson@nph.se / kliniken@nph.se

Linda Ladenstedt

Linda Ladenstedt

Utbildningsinformatör

Utbildningsinformatör med ansvar för mässor och förberedande kurser. Ordförande i Naprapathögskolans antagningsnämnd.

E-post: linda.ladenstedt@nph.se

Anette Nilsson

Anette Nilsson

Ekonomiassistent

E-post: anette.nilsson@nph.se

Thilde Nodby

Thilde Nodby

Receptionist Naprapathögskolans klinik Danderyd

E-post: kliniken@nph.se

Ulla Starre

Ulla Starre

Bibliotekarie

E-post: bibliotek@nph.se

Lärare

Claes Ekström

Claes Ekström

Lärare naprapati

Legitimerad naprapat. Ämnesblockansvarig naprapatiblocket samt ordförande Naprapatigruppen.

E-post: claes.ekstrom@nph.se

Martin Asker

Martin Asker

Lärare naprapati

Legitimerad naprapat med kursansvar för för idrottsmedicin och biomekanik.

E-post: martin.asker@nph.se

Nidal Awad

Nidal Awad

Lärare naprapati

Legitimerad naprapat

E-post: nidal.awad@nph.se

Stefan Bohlin

Stefan Bohlin

Lärare naprapati

Leg. naprapat

E-post: stefan.bohlin@nph.se

Fredrik Johansson

Fredrik Johansson

Post doc

Legitimerad naprapat och forskare vid Karolinska Institutet

E-post: fredrik.johansson@nph.se

Peter Viklund

Peter Viklund

Lärare naprapati

Leg. naprapat

E-post: peter.viklund@nph.se